Kravata
Při pátrání v zákulisí výrazu kravata se dostaneme na dvůr francouzského krále a odtud až do Íránu.
Ale po pořádku. Jak známo, jde o součást dříve výhradně mužského oblečení, o jakýsi pruh látky vázaný pod krkem, bez kterého se muži při skutečně významných příležitostech prostě neobejdou. Česky se kravatě říká vázanka.
Předchozí větou jsem sdělil, že kravata je slovo přejaté. Do češtiny se dostalo z němčiny, v níž se na Kravatte změnilo francouzské cravate. Pojmenování vázanky tedy vzniklo ve francouzštině a rovněž vázanky samotné se narodily ve Francii, a to v 17. století na tamním královském dvoře. Tam tehdy sloužili chorvatští žoldnéři, kteří si z domova přinesli zvyk vázat si kolem krku šátek, což se Francouzkám líbilo. Já bych tedy řekl, že se jim hlavně líbili chorvatští vojáci a šátky kolem krku se s tím svezly. V každém případě pak tuhle módu napodobili francouzští důstojníci a přibližně od 18. století se kravata stala běžnou součástí mužského oblečení. Že kravaty vymysleli Chorvati, je zřejmé už ze slova kravata. Francouzské Cravate totiž v překladu znamená Chorvat, tedy přesněji řečeno v 17. století znamenalo, dnes Francouzi říkají Croate.
Ale slíbil jsem ještě starý Írán. Tam se dostaneme, když budeme pátrat po původu slova Chorvat. Odborníci tvrdí, že jméno tohoto slovanského etnika pochází velmi pravděpodobně z nějakého starého íránského jazyka.